‹‹ zpět

Shrnutí událostí roku 2005

V roce 2005 dosáhly naše chovatelské stanice opět na mety nejvyšší. Zúčastnili jsme se mnoha kynologických a jiných akcí, abychom prezentovali výsledky našeho chovatelského snažení, což se nám, myslíme, zdařilo víc než dobře.
 
Největší událostí bylo získání prestižních ocenění udělovaných Klubem chovatelů loveckých slídičů. Tuto událost jsme si opravdu vychutnali plnými doušky, protože při udílení ocenění jsme měli přímo neuvěřitelný úspěch. Naše chovatelská stanice se stala s velkým náskokem
 

NEJLEPŠÍ CHOVATELSKOU STANICÍ RETRIEVERŮ KCHLS ZA ROK 2004
a též
NEJLEPŠÍ CHOVATELSKOU STANICÍ LABRADOR RETRIEVERŮ KCHLS ZA ROK 2004.
 
         
 
A to nebyl zdaleka jediný úspěch. Fenka JOY OF TANKARAM (Jenny) manželů Bártových si odnesla titul
 
NEJLEPŠÍ FENA ROKU 2004 za výstavy a zkoušky
a navíc titul
NEJLEPŠÍ PRACOVNÍ FENA ROKU 2004.
 

 
Výčet úspěchů korunoval pes VITALITY OF TANKARAM (Tray) Martiny Fialové, který se stal

NEJLEPŠÍM VÝSTAVNÍM PSEM ROKU 2004
 

 

Ještě jsme se nestačili vzpamatovat z této nadílky, když nám JOY OF TANKARAM udělala další obrovskou radost. Po další úspěšné sérii absolvovaných zkoušek získala jako první pes z naší stanice titul ČESKÝ ŠAMPION PRÁCE. Sezónu završila získáním dalšího vítězství, tentokrát na dvoudenních zkouškách o POHÁR SVĚTA MYSLIVOSTI. [[adresa, text]]Tato jedinečná fena, která dosahuje také výborných výsledků na všech výstavách, absolvovala během dvou sezón celkem dvanáct zkoušek v I. ceně, na kterých získala dvanáct titulů - 6x CACT, 3x res.CACT, 2x CACIT, res.CACIT. Gratulujeme jejím majitelům i majitelům ostatních našich pejsků a děkujeme za skvělou reprezentaci.
 

   

Naši labradoři a naše labradoří odchovy se jako vždy velmi dobře prezentovali na všech typech výstav, ať v Čechách, tak v zahraničí. Spolu s našimi přáteli, kteří naše pejsky velmi dobře prezentují, jsme získali mnoho dalších titulů a splnili jsme podmínky pro udělení dalších šampionátů. Zastoupení, byť nevelké, jsme měli na evropské výstavě, která se konala v blízkém rakouském Tullnu. Tuto příležitost si aktivní chovatelé okolních států nenechali ujít, a když tyto výstavy bereme spíše jako příležitost sledovat chovatelské trendy, naše želízka v ohni se v silné konkurenci neztratila a Melvin (My Faith Tankaram) a Teddy (United Kingdom Tankaram) získali výborné ocenění. Stejně tak potomkové našich odchovů (Upward Star Tankaram - Star a Royal Standard Tankaram - Art) získali dokonce ocenění výborná 4 a výborná 2, res.CAC.

   

Skutečnost, že se nesnažíme usnout na vavřínech, dokazují pravidelné úspěchy našich nejmladších na klubových a speciálních výstavách u zahraničních rozhodčích. Také v loňském roce na klubové a speciální výstavě KCHLS získala naše štěňátka vítězství v puppy třídě. Zen Master Tankaram Radka Laušmana si po vítězství v puppy třídě doběhl ještě pro Nejkrásnější štěně speciální výstavy. Na klubové výstavě bodoval pro změnu náš benjamínek Baby - Crown Princess Tankaram. Radost byla o to větší, že je to dcera našeho Melvina (My Faith Tankaram), stejně tak jako vítěz třídy štěňat pejsků. Baby si své vítězství zopakovala na speciální výstavě slovenského Retriever klubu. Tady ji v závěrečném finále porazil náš nový přírustek z Belgie, vítěz třídy štěňat tollerů Esquire of Great Pleasure. Naše kamarádka Els vybrala opravdu mimořádného tollera a naše zrzavá lištička se stala nejkrásnějším štěnětem výstavy.
 

   
 
Nezaháleli jsme ani po pracovní stránce. Kromě již výše zmíněné veleúspěšné JOY OF TANKARAM získali na zkouškách tituly také CHAMPION OF TANKARAM (CACT), TRUE TALE TANKARAM (res.CACT), BELIEVE IN LOVE TANKARAM (CACT). Vedle několika úspěšně absolvovaných zkoušek OVVR jsme čtyři naše psy předvedli na osmi zkouškách lovecké upotřebitelnosti, z toho byly troje zkoušky všestranné. Několik majitelů našich štěňat s velmi dobrými výsledky zvládlo absolvovat ověření vrozených vlastností retrieverů, ač byli většinou začátečníky. Obdivovali jsme třináctiletou Sandru, jejíž roční Max vážil o několik kilogramů více než ona, přesto jej zvládla předvést v první ceně s jen nepatrnou ztrátou bodů.
 

V květnu se maskotem naší smečky neplánovaně stala fenka kavalír king charles španěla Ashley v barvě black and tan. Povaha těchto milých psíků nás velmi překvapila. Kavalír je původně lovecké plemeno a jako takové si zachovalo svoji agilnost a sportovního ducha. Také proto jsme Ashley pořídili zanedlouho kamarádku, tentokrát zrzečku jménem Ruby. Ta potvrdila, že tento barevný ráz je ze všech nejčipernější, ale holky si padly do oka, takže se zvládnou vyřádit mezi sebou a na společných vycházkách s labradory. Bez problémů také aportují a v těch vzácných chvílích, kdy bylo loni v létě teplo, smočily tlapky i ve vodě. Jenom litujeme, že s nimi není možné zkusit absolvovat lovecké zkoušky. Určitě by je zvládly velmi dobře, jako bývalí lovečtí španělé. V říjnu jsme jako správní chovatelé vyrazili na naši první kavalíři akci, klubovou výstavu. Lákali nás také angličtí rozhodčí a ač jsme si s předváděcím uměním nebyli příliš jistí, Ashley získala ve třídě dorostu krásné ocenění - velmi nadějná 2 z devíti fenek.

      
 

A aby novinek nebylo málo, po říjnových všestranných zkouškách v Karlových Varech, jsme navštívili chovatelskou stanici foxteriérů výcvikáře jejich klubu. Vždy jsme nějakého teriéra doma měli, takže jsme o nějakém znovu uvažovali. A jak každý správný pejskařský šílenec jistě tuší, nemohlo to dopadnout jinak, než že jsme si rovnou odvezli štěně. Okouzlil nás černobílý hladkosrstý Oliver, kterého jsme překřtili na Oskárka. Protože jsme ale původně chtěli fenku, začali jsme shánět Oskárkovi kámošku, která by byla podobně zbarvená. Ještě před vánoci k nám přibyla Dotty. A jak už to bývá, vypadá úplně jinak, než jsme si představovali. Svým chováním a neobvyklým zbarvením, kdy je celá bílá a má černou jenom půlku hlavy, připomíná malého klauna. Po vánocích se nám však naskytla ještě jedna vyjímečná příležitost. Při vývozu jednoho štěněte z našeho chovu do Rakouska jsme objevili možnost získat dospělou chovnou foxteriérku ze špičkové novozélandské chovatelské stanice Accolade s neuvěřitelným rodokmenem, plným šampionů, která již zvítězila na několika novozélandských výstavách. Srdce chovatelů zaplesala a tak nám přibyla ještě Conquista Rose, familiérně překřtěná na Růženku. Tím pádem se z našeho příbytku stala definitivně jedna velká psí bouda a začali jsme mít málo místa na gauči, kde se občas tlačíme v několika vrstvách.
 

 
 


Radost nám dělali také naši koníci. Abychom pomohli čistokrevnému chovu shetlandů, přišla k nám začátkem roku roční klisnička Bonnie, neuvěřitelně milá a hodná. Na svátek práce jsme se rozrostli o hřebečeka zrzečka QUITA, který se narodil Jašce. Stejně jako u starší sestry Kačenky, proběhl porod bez problémů, jak se na přírodní plemeno sluší a ráno už běhal malý Quito po pastvě, na svých tentokrát delších nožkách, než měla Kačenka. První zářijový víkend byl pro nás svátkem, protože jsme vyrazili na první celonárodní šampionát shetlandských pony, který se konal v rámci pardubické čtyřdenní výstavy Koně v akci. Na výstavu jsme přihlásili Kačenku, našeho mini plemeníka Quiriho a dospělou kobylku Emilku. Koníci byli na výstavišti ustájeni už ve čtvrtek ve vlastních pavilonech, kde je mohli návštěvníci obdivovat a mimo to jsme je vyváděli na přehlídku před hlavní tribuny v rámci programu. Měli jsme ohromnou radost, že naši minikoníci sklidili velký obdiv. Quiri je nejmenším plemenným minishetlandem v naší republice a ač malý, charakterem je velká osobnost. V přítomnosti klisen se hrdě předváděl s elegancí a temperamentem araba. Největší rozruch byl ale kolem Kačenky. Kačenka se svými 64 centimetry kohoutkové výšky byla nejmenším koněm na výstavě a zdá se, že to bude zřejmě nejmenší minishetland u nás vůbec. Byla menší než předváděné nejmenší plemeno koní na světě - minihorsové a televize Prima ji zařadila do svého šotu pro televizní noviny. Na prvním celonárodním šampionátu shetlandů jsme se neztratili. Kačenka a Emilka získali ve svých třídách třetí a Quiri druhé místo. Sestavu našeho stáda doplnila ještě na podzim překrásná černobíle strakatá klisna Bettynka, která vypadá jako miniverze našeho oblíbeného koně - irského tinkera. Jsme moc rádi, že se nám ji podařilo získat, protože strakatá barva u shetlandů s prokázaným původem je poměrně vzácná. Během připouštěcí sezóny se Quiri jako plemeník tužil a pokud vše dobře dopadne, mohli bychom mít letos shetlandí miniškolku!
 

V létě jsme se také podíleli s některými českými celebritami a několika odborníky na psy na natáčení dokumentárního filmu BÁJEČNÁ LÉTA SE PSEM, který sponzorovala také PURINA PROPLAN. Poté, co jsme již dříve spolupracovali na natáčení dokumentu pro televizi Prima, která měla zcela konkrétní představu, jsme byli zpočátku z tohoto filmování poněkud rozpačití. Scénář nebyl pevně stanoven a představa o koncepci filmu, resp. návaznost jednotlivých příspěvků se zdála nejasná. Nakonec se z nevýhody stala výhoda, protože natáčení u nás probíhalo jako volné povídání, které alespoň zčásti zobrazilo naše dlouholeté chovatelské zkušenosti, které pak zpracoval střihač filmu tak, že zásadní momenty v životě štěněte byly zmíněny a prázdná místa ze se zaplnila. Výsledkem je roztomilý a poměrně poutavý dokument pro pejskaře začátečníky.
 
Je potěšením konstatovat, že náš příspěvek tvoří velmi podstatnou část celého dokumentu, který je prokládán vyprávěním celebrit o jejich zkušenostech se psy a že nám umožnil se s těmito báječnými lidmi poznat.