Stanice Tankaram

Tato chovatelská stanice navazuje na mou chovatelskou stanici "Vraní oko CS", která byla registrována v roce 1980 v národním registru, jak bylo tehdy zvykem. Poté, s potřebou mezinárodní registrace, vznikla také možnost zaregistrovat název, který nemusí být ryze český, a tak vznikla chovatelská stanice s nynějším názvem "Tankaram".
 
Od počátku chovu jsem se věnoval loveckým plemenům. Ta mi doplňovala lovecké možnosti (vyrůstal jsem v myslivecké rodině) a lovečtí psi také splňují mou představu ideálního kamaráda. Mají dostatek samostatnosti k vlastnímu projevu a zároveň ochotou spolupracovat.
 
Mým prvním psem, v mém "předchovatelském" období, bylo to v roce 1969, byla fenka, kříženka. Její matkou byla foxteriérka a otec neznámý. Ještě jsme se nestačili řádně sžít a nešťastná náhoda ji připravila o život. Při pořízení dalšího psa jsem již věděl, že by to měl být čistokrevný pes, jak jsme tehdy říkali psům s průkazem původu. A tak jsem se již v roce 1970 stal šťastným majitelem štěněte irského setra. Kdo někdy cvičil setra, ví, proč dnes tvrdím, že při tomto psovi jsem se naučil všemu, co provází výchovu a výcvik. Nic zásadně nového se již poté neobjevilo.
 
Vyrůstal v prostředí a v době, kdy za jedině správného loveckého psa byl považován ohař, v naší domácnosti pak německý krátkosrstý. Brzy jsem ale pochopil, že v podhůří Krkonoš, kde jsem tehdy žil a kam jsem se opět vrátil, se k lovu daleko více hodí tzv. malé plemeno. Tím se brzy stala fena kokršpaněla. Tu jsem později uchovnil a tak začal "pejskařit" naplno.
 
Myslím, že tuto cestu jsem již nikdy neopustil. Jen jsem získal přesvědčení, že ke správnému psovi patří schopnost pracovat - a to nejen způsobem, k němuž byl vyšlechtěn. Měl by být dost chytrý na to, aby dokázal vyhovět všemu, co od něho chceme. Měl by být také hezký, protože ať se kdo tváří jakkoli nad věcí, pohled na pěkné zvíře potěší. Měl by být co nejpevnějšího zdraví - je to náš kamarád a jako takový si to jistě zaslouží. Toto všechno by měl také předávat na své potomstvo, aby všichni další zájemci o štěňata nebyli nešťastní proto, že jejich pejsek není ten pravý.
 
To je vlastně krédo a cíl chovu této stanice. Bůh mi pomoz nezklamat, není toho málo.
 

MVDr. Josef Nosek